DICOO - projekt sa Međunarodnim sudjelovanjem

Od 6. do 14. listopada 2024. godine u Ostuniju u južnoj Italiji održan je drugi trening iz područja međunarodne suradnje koju u okviru projekta DICOO (Disability, Inclusion and Cooperation).

Od 6. do 14. listopada 2024. godine u Ostuniju u južnoj Italiji održan je drugi trening iz područja međunarodne suradnje koju u okviru projekta DICOO (Disability, Inclusion and Cooperation) financira Talijanska agencija za mlade kroz program Erasmus+ Europske unije.

Trening je nastavak prošlogodišnjeg treninga održanog u Tunisu kada su također sudjelovale osobe s mišićnom distrofijom i predstavnici SDDH, a uz delegaciju osoba s invaliditetom iz Hrvatske (pod vodstvom SOIH-a) u provedbi projekta sudjeluju i delegacije iz Italije (RIDS - Italian Disability and Development Network - vodeći partner), ali i Maroka (Casa Lahina) i Tunisa (AIFO Tunis).

Opći cilj projekta DICOO je ponuditi osnovnu obuku o inkluzivnoj suradnji osobama s i bez invaliditeta, a ovaj, drugi trening projekta, održan je paralelno s Festivalom međunarodne suradnje koji je ove godine doživio svoje osmo izdanje. Sudionici projekta na taj su način mogli široj publici predstaviti svoj rad i djelovanje, a s druge strane uživati ​​u zanimljivim govorima predavača stručnjaka za suradnju i inkluziju, lokalnih institucija, udruga osoba s invaliditetom i drugo.

Vrlo bogat i sadržajan trening uključivao je unapređenje znanja o Konvenciji UN o pravima osoba s invaliditetom, inkluzivnoj suradnji, upravljanju hitnim projektima, djelovanje udruga osoba s invaliditetom, peer counselling, trening na temu pristupačnosti, sposobnosti učinkovite i inkluzivne komunikacije u različitim kontekstima, uključivi dizajn, terenske posjete s analizom problema, potreba i razvojnih mogućnosti područja s obzirom na pristupačnost, uključujući pristupačni turizam dok su kroz Festival sudionici sudjelovali u temama socio-ekonomske inkluzije osoba s invaliditetom, inkluzivnog obrazovanja i strukovnog osposobljavanja, inkluzivne umjetnosti, dvostruke i višestruke diskriminacije, pristupa zdravlju i inkluzivnom zdravlju zajednice, statistici, prikupljanju i analizi podataka o invaliditetu, inkluzivnom sportu i brojne druge.

Osobito značajno bilo je aktivno sudjelovanje predsjednice Udruge distrofičara Krapina i članice predsjedništva SDDH Mirjane Janžek, koja je između ostalog kroz predstavljanje djelovanja SOIH - Mreže žena s invaliditetom govorila o izazovima žene s invaliditetom u maloj sredini koja je osnovala i uspješno vodi lokalnu udrugu, Stella Franjić, voditeljica Foruma mladih SDDH, kroz pripremljeni video govorila je o izazovima pristupačnosti u Gradu Zagrebu te u intervjuu za lokalni radio istakla načine djelovanja osoba s invaliditetom u RH dok je Laura Begić, članica Foruma mladih SDDH, predstavila osobno iskustvo inkluzivnog obrazovanja. Slobodan Marinković, stručni suradnik SDDH, predstavio je djelovanje SDDH što je izazvalo zanimanje sudionika iz drugih zemalja osobito u vidu ustrojstva SDDH, djelovanja na lokalnoj razini putem udruga članica te aktivnosti koje SDDH provodi izravno s osobama s mišićnom distrofijom i neuromuskularnim bolestima. Marica Mirić, predsjednica SDDH, je u ulozi predsjednice SOIH-a kao partnerske organizacije u provedbi projekta, surađivala s voditeljima drugih partnerskih organizacija te predstavila djelovanje SOIH-a kao krovne organizacije osoba s invaliditetom u RH, a hrvatsku delegaciju predstavljala je i Dijana Vincek, predsjednica Hrvatskog saveza gluhih i nagluhih, koja je predstavila izazove gluhih i nagluhih osoba u RH.

Uz osobe s invaliditetom kao i predstavnike osoba s invaliditetom važno je istaknuti i aktivno sudjelovanje osobnih asistenata koji su također svojim iskustvima pridonijeli razmjeni iskustava između sudionika iz svih zemalja, a posebnost cjelokupnog treninga bilo je povezivanje svih sudionika iz različitih zemalja kroz neformalne razgovore kao poseban doprinos inkluziji osoba s invaliditetom kroz međunarodnu suradnju.

 

Izvor:

https://www.sddh.hr/savez-drustava-distroficara-hrvatske-aktualnosti-pregled/osobe-s-misicnom-distrofijom-aktivno-doprinijele-medunarodnom-projektu-dicoo